Consilier Juridic CMVRO

Colegiul Medicilor Veterinari din România angajează Consilier Juridic

Responsabilități principale:

  • Elaborarea, revizuirea periodică și actualizarea politicilor și procedurilor aplicabile la nivelul Colegiului Medicilor Veterinari în materia protecției datelor cu caracter personal;
  • Acordarea de consultanță angajatilor, inclusiv personalului de la filialele teritoriale ale Colegiului Medicilor Veterinari în materia protecției datelor cu caracter personal;
  • Gestionarea incidentelor pentru eliminarea riscurilor rezultate în caz de încălcare a securității datelor;
  • Monitorizarea activității de procesare a datelor cu caracter personal în cadrul Colegiului Medicilor Veterinari;
  • Supravegherea activității de păstrare a evidențelor activităților de prelucrare a datelor desfășurate sub responsabilitatea și în numele Colegiului Medicilor Veterinari;
  • Supervizarea constantă a noutăților și modificările legislative naționale  din domeniul sanitar-veterinar;
  • Efectuarea de cercetări și analize juridice cu privire la subiectele de interes ale instituției;
  • Formularea de opinii legale, identificarea riscurilor din punct de vedere juridic, a implicațiilor acestora și a modalităților de diminuare și/sau înlăturare a acestora;
  • Verificarea legalității documentelor și corespondenței din cadrul instituției;
  • Formularea de  cereri/notificări/răspunsuri cu caracter juridic adresate terților;
  • Acordarea de consultanță pentru îmbunătățirea continuă din punct de vedere legislativ a activității Colegiului Medicilor Veterinari;
  • Alte activități specifice departamentului juridic.

Cerințele postului:

  • Absolvent/ă de studii superioare juridice;
  • Experiență în domeniul juridic de minim 5 ani;
  • Certificare necesară de Data Protection Officer;
  • Experiență în Protectia Datelor cu Caracter Personal de minim 3 ani;
  • Cunoștințe avansate de limba engleză;
  • Foarte bune cunoștințe de utilizare PC (MS Office);
  • Capacitatea de a prelucra, interpreta și valorifica informațiile de interes și furnizarea concluziilor relevante factorilor decizionali;
  • Abilități excelente de analiză și sinteză;
  • Abilități de comunicare;
  • Persoană organizata, atentă la detalii;

Oferim un salariu direct proporțional cu experiența si abilitățile, oportunitatea de dezvoltare profesionala și un mediu de lucru plăcut și stabil.

CV-urile vor fi transmise la adresa de mail office@cmvro.ro până la data de 16.09.2022.

Apreciem interesul si mulțumim tuturor candidaților, cu mențiunea că doar persoanele care îndeplinesc cerințele din anunț vor fi contactate.

Va multumim pentru intelegere!